Ak chceš lásku za peniaze, kúp si psa.

Stopovanie

Najbežnejšie sa pes učí stopovať na pamlsky. Tie musia byť lákavé, voňavé a niečo extra, najideálnejšie je ak sú nakrájane na 1 cm3.  Stopovať začíname buď na tráve alebo na ornej pôde. Najideálnejšie je chodiť skoro ráno na nízku trávu ešte za rosy, pokiaľ možno šliapať stopu tak aby nám vietor fúkal do chrbta ak nejaký fúka :). Psa si uviažeme tak, aby na nás celú dobu videl. Začíname našľapávať tzv. štvorčeky ( alebo iné tvary). Vyšliapeme si do zeme tvar štvorčeku tak aby nás pes videl o rozmere 0,5 m x0.5 m. Cieľom je aby si pes spojil odmenu s našim pachom. Ak pes mäso nájde chválime ho, ak vyjde ňufákom mimo vyšliapaného štvorčeku napravíme ho. Dôležité je psa povzbudzovať pri hľadaní. Časom môžeme štvorčeky zväčšovať alebo robiť iné tvary.

Nikdy sa nesmie stať, že pes prestane hľadať sám od seba. Musíme vedieť kedy má pes dosť a ukončiť cvičenie ešte pred tým. Pokiaľ sa stane, že pes dlhšiu dobu nevie nájsť mäso, môžeme mu nenápadne pomôcť a cvičenie ukončíme. Samozrejme s pochvalou. Nikdy sa nesmie stať, že psa odvoláme ešte skôr ako nájde mäso.  Keď pes zvláda stopovanie v týchto útvaroch môžeme začať nacvičovať stopovanie.

Najprv si spravíme tzv. nášlap. Nášlap je miesto kde stopa začína a kde by mal byť najsilnejší pach. Čiže budeme na nášlape dlhšie stáť, poprípade sa prehrabeme vo vlasoch, pošúchame nohavice atď. Na nášlape umiestnime niekoľko pamlskov. Potom si vyhliadneme na obzore nejaký bod ( strom, budova...) ku ktorému sa vydáme. Je to dobré pre našu neskoršiu orientáciu v teréne. Zo začiatku robíme drobné kroky a do každej stopy umiestnime pamlsok, tiež nie je vhodné robiť na začiatku zbytočné dlhé úseky. Prvé stopy by mali mať do 20 krokov. Neskôr budeme frekvenciu pamlskov na stope znižovať, čiže nebudeme umiestňovať pamlsky do každej stopy. Treba však dbať na to, aby pamlsky neboli dávané v pravidelných intervaloch ako napr. do každej tretej stopy ( pes vás prečíta). Na koniec stopy môžeme umiestniť celú misku plnú krmiva alebo aport, poprípade oboje. Stopa sa ukončuje tak, že od tohto miesta odskočíme 3-4 kroky doprava alebo doľava aby sme prerušili sled stopy a oblúkom sa vraciame ku psovi. Dobré je si sledovať aj vietor a uskakovať do tej strany do ktorej fúka aj vietor.

Psa si dáme na stopovaciu šnúru a upneme na postroj poprípade obojok ( nie na sťahovanie). Celú prácu začíname asi dva metre pred nášlapom. V jednej ruke držíme vodítko a druhá ruka smeruje k zemi smerom k nášlapu a hlasovým povelom príjemnej intonácie vyzveme psa k činnosti povelom „Hľadaj!“ Akonáhle pes nájde prvý kúsok mäsa povzbudzujeme ho a ukazujeme mu prstom pokračovanie stopy. Pokiaľ sa pes drží na stope upevňujeme to v ňom povelom „stopa“ ( to je ono, stopa), keď sa stane že pes zo stopy vybočí nasleduje povel „Nie!“ jemné poťahanie vodítkom smerom k stope a následne povel „Hľadaj!“. Akonáhle sa pes vráti na stopu znova v ňom upevňujeme správne chovanie a to povelom „Stopa“ a samozrejme chválením ( výborne, stopa). Na konci sa so psíkom zahráme s aportom, ktorý znázorňuje koniec stopy. Časom, keď budeme vidieť že pes chápe princíp stopovania môžeme začať predlžovať dĺžku stopy, znižovať frekvenciu pamlskov či nechať stopu istý čas odležať. Pri sťažovaní stopy však treba brať na zreteľ, že ak psíkovi sťažíme jednu vec, druhú mu musíme zľahčiť. Čiže ak psíkovi urobíme dlhšiu stopu ako je zvyknutý nebudeme ju nechávať zbytočne dlho chladnúť a naopak ak chceme nechať stopu dlhšie odležať nebudeme robiť príliš dlhú stopu. Odležanie stopy znamená vlastne čas medzi našliapaním a vypracovaním.

© 2011 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode