Ak chceš lásku za peniaze, kúp si psa.

Pes Sám doma

Pes, ktorý nedokáže byť sám doma, je pohromou pre susedov aj vlastného majiteľa. Dokáže celé hodiny vyť, štekať a pustošiť svoje okolie (tzv. separačná úzkosť).

Ako postupovať

V prvých dňoch šteňa opúšťajte iba nakrátko – na 1 až 2 hodiny. Psíka najskôr vezmite na vychádzku, aby sa unavil. Potom ho uložte do pelešteka a dajte mu niekoľko hračiek. Prihovárajte sa mu vhodnými slovami (napr. “Dobrý psík, zostaň!”) a rýchlo odíďte. Nevracajte sa, aj keby šteňa veľmi nariekalo! Psík by veľmi rýchlo pochopil, že takýmto správaním dosiahne svoje a rovnaká scéna by sa opakovala pri každom vašom odchode. Po návrate sa so šteniatkom radostne privítajte, pochváľte ho a ihneď s ním choďte von, aby mohlo vykonať svoju potrebu.

Šteňa bez dozoru často vyvedie nejakú neplechu. Zachovajte si rozvahu! Pes si dokáže vytvoriť žiadúce spojenie medzi priestupkom a trestom len vtedy, ak nasledujú ihneď po sebe. Inak nemá karhanie význam. Aj keď sa pes pri vašich “nadávkach” tvári previnilo, je to len submisívna reakcia na váš hnev a nemá nič spoločné s uvedomovaním si svojho predošlého správania.

 

Predchádzanie ničeniu vecí

Čo sa týka “pustošiaceho potenciálu”, sú šteňatá vzhľadom na svoju váhu a veľkosť až neuveriteľne výkonné. Psí dorastenci skutočne dokážu rozhrýzť prakticky čokoľvek – začínajúc topánkami a končiac dubovou stoličkou. Zvláštnu záľubu nachádzajú tiež v dôležitých dokumentoch a väčších bankovkách. Čím menej príležitostí im na podobné aktivity poskytnete, tým lepšie!

Ako postupovať

Starostlivo upracte z dosahu šteňaťa všetko, čo nie je na hranie (časti odevov, obuv, knihy, cennosti a pod.). Nakúpte dostatok hračiek! Ak psíka pristihnete, že sa hrá s nevhodným predmetom, hlasno ho okríknite slovkom “Fuj!” alebo “Nesmieš!”, vec mu zoberte a miesto nej mi ponúknite obľúbenú hračku.

Šteňatá zaháňajú nepríjemné pocity pri prerezávaní stálych zubov (asi medzi 3.-6. mesiacom) ohryzovaním pevných predmetov. Ak chcete ušetriť svoj nábytok, dajte psíkovi čo najviac vhodných vecí na hryzenie. Ideálne sú napríklad žuvacie kostičky z kože.

Záľuba psov v hrabaní vyplýva z ich prirodzeného správania sa. Psovité šelmy si hĺbia nory na spanie, na rodenie a odchovanie mláďat, na ukladanie potravy. Váš maznáčik môže ľahko prísť na výborný nápad vyhrabať si do kresla dieru na spanie, alebo ukryť kosť pod parkety. Ak spozorujete, že váš pes má tendenciu sa takto správať, neponechávajte ho radšej bez dohľadu v miestnosti s čalúneným nábytkom. Ak sa pes pohybuje v záhrade, oploťte kvetinové alebo zeleninové záhony.

Pamätajte si, že pes nevie odhadnúť hodnotu vecí! Vaša nová topánka je preňho rovnako dobrá hračka ako loptička. Záleží len na vás, aby ste zamedzili ničeniu vecí a poskytli psíkovi dostatok vhodnejších predmetov na hranie.

Zdroj: www.pes.eu.sk

 

© 2011 Všetky práva vyhradené.

Tvorba web stránok zdarmaWebnode