Ak chceš lásku za peniaze, kúp si psa.

Vhodný výber psa

Pred kúpou psa treba všetko starostlivo premyslieť v rodinnom kruhu. Odhadnúť časové, priestorové i finančné možnosti. Predovšetkým je potrebné, aby mali na príchod psa rovnaký kladný názor obaja manželia. Potom sa treba rozhodnúť pre plemeno.
Plemien psov je veľa, a tak má každý možnosť vybrať si podľa vkusu, chovateľských možností a potrieb. Medzi učenlivosťou a inteligenciou jednotlivých plemien psov vo všeobecnosti nie sú veľké rozdiely; iná vec je však už otázka ich využiteľnosti. Kto sa chce venovať športovému výcviku psov služobných plemien, môže si vybrať z množstva plemien uznávaných za služobné. Paleta plemien poľovníckych psov je veľmi široká, takže nijaký poľovník si nemôže sťažovať na malý výber. Na stráženie si vyberáme z plemien pracovných psov, na dostihy z plemien chrtov. Veľká je aj paleta plemien spoločenských psov. Práve z tejto skupiny si ľahko môžu vybrať vhodné malé plemená tí, ktorí chcú držať psa v mestskom byte.

Akého veľkého psa?

Veľkosť psa treba dobre zvážiť. Veľké psy síce môžu zabrániť vstupu nepozvaných návštevníkov, ale môžu vás aj finančne zruinovať. Obstarať si veľké plemeno je drahý špás pri kúpe šteňaťa i pri jeho kŕmení. Navyše, keď dorastie, vyžaduje si veľa pohybu. Nehodí sa do mestskej zástavby, ani do domčeka s malou záhradou. Nočné vychádzky so psom môžu byť v centre mesta nebezpečné a vaše predsavzatie chodiť ho pravidelne venčiť takisto môže zlyhať. Malé deti môže hravé šteňa väčšieho vzrastu ľahko zvaliť a starší ľudia ho ťažko zvládnu. Väčšinou sú však veľké psy v dospelosti napriek svojej veľkosti jemné a nežné, najmä vo vzťahu k deťom.
Malé a trpasličie plemená vyžadujú menej pohybu, stačí sa s nimi prebehnúť po záhrade, najmä ak sa chovajú vo dvojici. Musíte ich však pozorne sledovať pri hre s deťmi.

Čistokrvný pes alebo kríženec ?

ČISTOKRVNÝ PES

PRE:
- Ak ste si o príslušnom plemene preštudovali základné informácie, ste schopní upresniť si svojho ideálneho spoločníka a pravdepodobne budete mať jasnú predstavu o jeho vzhľade a povahe
- Na výber je mnoho typov a farieb
- Čistokrvné psy sú väčšinou vyšľachtené veľmi starostlivo; mali by ste teda získať zdravé zviera

PROTI:
- Čistokrvné psy sú zvyčajne drahšie než krížence
- Niektoré plemená majú sklon k vrodeným problémom alebo určitým chorobám
- Niektoré plemená majú isté povahové črty, ktoré sa vám nemusia páčiť, alebo sa nebudú hodiť k vášmu spôsobu života či požiadavkám
- Niektoré plemená sú vzácne, a preto nedostupné, prípadne dopyt prevyšuje ponuku

KRÍŽENEC

PRE:
- Obyčajne je lacnejší než čistokrvný pes
- Často viete, ako vyzerali rodičia, takže odhadnete, aký bude pravdepodobne vzhľad a povaha psa
- Väčšinou je zdravší než čistokrvné psy, ale to závisí od rodičov a ich genetiky
- Kríženie býva zámerné; môžete teda očakávať, že potomkovia budú vychovávaní starostlivo, teda dobre socializovaní a zdraví, ale nie vždy; buďte opatrní!

PROTI:
- Nie vždy ho dostanete, najmä ak chcete určitú kombináciu rodičov
- Podľa povahy a charakterových čŕt môžu byť niektoré kombinácie “výbušné”; výsledkom je veľmi náročný alebo odrádzajúci pes (napr. kríženec borderskej kólie s anglickým špringerom, ale nájdu sa aj výnimky)

 

Základné črty skupín psov

PASTIERSKE PSY

Ľahko cvičiteľné, veľmi aktívne, veľmi citlivé, majú sklon k sterotypnému správaniu, ak ich vlohy a energia nie sú správne usmernené. Sú veľmi verné, potrebujú veľa pohybu a mentálnej stimulácie.

DURIČE

Prítulné a priateľské, ale veľmi nezávislé, a preto oveľa náročnejšie na výcvik než psy z ostatných skupín.

OSTATNÉ POĽOVNÉ PSY

Obľúbené ako spoločníci, ich vrodeným inštinktom je spolupráca s majiteľom, bývajú ovládateľné, tolerantné, majiteľom robi radosť, sú vnímavé.

TERIÉRY

Živé, zvedavé, húževnaté, s veľmi vyhranenou a rozhodnou povahou, často pánovité, hlasné, podozrievavé voči cudzím, nie vždy tolerantné k deťom.

STRÁŽNE A PRACOVNÉ PLEMENÁ

Povahu ovplyvňuje chov, výchova, ranná socializácia a prostredie, niekedy, ak sú nesprávne vedené, sú dominantné.

TOY PLEMENÁ

Malá veľkosť, väčšinou sú priateľské a prítulné, ale aj statoční strážcovia.

 

Psíka alebo sučku?

Toto je azda najčastejšia otázka, akú si nastávajúci majitelia psa dávajú. Väčšinou sa rozhodnú pre psa, z obavy pred komplikáciami, ktoré z chovu sučky a z jej dvakrát za rok sa opakujúcej ruje vznikajú. Je však dosť ľudí, ktorí dávajú prednosť sučkám, aj keď nechcú odchovávať šteňatá.
Sučky majú väčšinou miernejšiu povahu a bývajú poslušnejšie a ovládateľnejšie. Pri držaní v byte majú tú výhodu, že keď ich ráno vyvedú von, vyprázdnia sa spontánne a zakrátko sa môžu vrátiť do bytu. Pes však potrebuje obísť celý “svoj revír”, aby na príhodných miestach zanechal značku niekoľkými kvapkami moču. Máloktorý sa vymočí spontánne, takže ich ranné vyprázdňovanie trvá dlhšie.
S rujou sučiek nie sú až také problém, ako sa mnohí nazdávajú. Sučka v byte nie je vystavená “dvoreniu” psov a keď s ňou ideme na vychádzku, zastriekame jej zadok a labky sprayom Labiodor, ktorý odpudzuje záujem psov 2 – 4 hodiny. Sučky chované v koterci treba chrániť asi 21 dní. Pri vychádzkach používame tiež tento spray.
Psy, najmä služobné a pracovné, bývajú statnejšie a vytrvalejšie. Bývajú aj odolnejšie voči nepriaznivému počasiu. Niekedy sú pri výcviku náročnejšie, no v pracovnom využití možno od nich žiadať viac než od sučiek. Nie je to však pravidlo. Nevýhodou býva, že keď zacítia pach sučky v ruji, odmietajú poslušnosť majiteľovi a radšej poslúchnu hlas prírody. Pohlavne vydráždený pes má často snahu utiecť za sučkou i z domu. Ak sa mu to viackrát podarí, môže sa z neho stať tulák.

Zdroj: www.pes.eu.sk

© 2011 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode