Ak chceš lásku za peniaze, kúp si psa.

Socializácia

Psy musia byť dobre socializované, najlepšie od ranného veku, aby si bez akýchkoľvek problémov zvykli na ľudí, domáce prostredie, v ktorom žijú, ako aj na iné psy a zvieratá. Psa musíte s nimi zoznámiť a pomôcť mu, aby si na ne zvykol.

Psy sú spoločenské tvory. Rôzne plemená psov obľubujú spoločnosť ľudí a iných zvierat v rozličnej miere, ale všetky rady žijú vo svorke s ostatnými, či už ľuďmi alebo psami. Ak im odopriete spoločenský styk, môže to vyvolať nevhodné správanie alebo aj smútok. So psom, ktorému sa nedostalo dosť socializácie, môže byť život veľmi ťažký. Musíte preto svojho psíka navykať na spoločnosť.

Styk s ľuďmi

Psy sa musia naučiť vhodne sa správať k ľuďom každého veku, farby, rasy, postavy a výšky. Príklady:

- postihnutí a slabí
- ľudia s okuliarmi
- osoby na invalidnom vozíku
- dojčatá a batoľatá
- hluční ľudia
- plachí ľudia
- ľudia, ktorí majú na hlave pokrývku
- osoby v uniforme
- bežci
- cyklisti, korčuliari a pod.
- osoby s detským kočíkom
- ľudia s dáždnikom
- ľudia s bradou alebo nezvyčajným účesom

Pravdou je, že mnohé psy majú konflikty s ľuďmi, ktorí doručujú zásielky, a to prevažne pre teritoriálnu agresiu (druh bojazlivej agresie). Správne socializovaný pes týchto ľudí po predchádzajúcom varovaní či upozornení toleruje a nebude ich chcieť zahnať, pokiaľ nehrozí zjavné nebezpečenstvo jemu alebo vám.
Doručovatelia prídu k domu a potom, podľa prejavu a veľkosti psa, spravidla odídu, len čo na nich zašteká. Títo ľudia vstupujú na územie vášho psa, kde je najistejší, a určite sa už neraz stalo, že pri vstupe na pozemok tak vyľakali psa, až sa rozštekal. Potom odišli, často po takom úkone, ako je zasunutie obálky do schránky na dverách.
Aby ste zabránili agresii voči doručovateľom, prípadne podobným návštevníkom, musíte s nimi psy zoznámiť. Poraďte im, aby psovi dali nejakú maškrtu alebo mu hodili hračku. Musíte naučiť psa, aby ich vnímal ako odmenu.

Rôzne prostredie a domáce zvieratá

Každodenné dianie okolo nás, doma i vonku, môže psa, ktorý nie je na to zvyknutý, naľakať a zmiasť. Predmety, ako je vysávač, šmykľavá dlážka, schody, dopravný ruch, sušič vlasov, televízor a práčka môžu v psovi vyvolať úzkosť. Privykajte na ne psa postupne, ale dôsledne, používajte veľa maškŕt a hier, takže si ich spojí s odmenou. Pes, ktorý vyrástol v rušnej domácnosti, bude na domáce spotrebiče reagovať ľahostajne. Starší pes bez podobnej skúsenosti by sa s nimi mal zoznamovať pomaly a postupne, aby toho na neho nebolo naraz priveľa.

Psy musíme naučiť, aby neprenasledovali zvieratá, medzi ktoré patria ostatní domáci miláčikovia (napr. zajačiky a škrečky), ale aj sliepky, ovce, kone a dobytok, aby na ne neútočili. Pre väčšiu bezpečnosť psa vždy pripnite na vôdzku, keď ide okolo hospodárskych zvierat. Zapamätajte si aj to, že na voľne pobehujúceho psa vo voľnej prírode číha veľké nebezpečenstvo, najmä zo strany poľovníckej stráže.

Ako psa socializovať

Psa treba socializovať primeraným, jemu vlastným tempom. Urýchľovať tento proces by mohlo znamenať, že pes bude nervózny a plachý, možno aj agresívny. Prípadné prejavy problémového správania by sa mohli ešte zhoršiť, zatiaľ čo vy sa usilujete o opak. Oboznamovanie s novými zážitkami má byť krátke a príjemné, aby sa na ne pes pozeral ako na radostnú udalosť.

Výcvik na obojku a vôdzke

Spočiatku nasadzujte šteňaťu obojok iba na chvíľu, veľmi ho pri tom chváľte a upútajte jeho pozornosť hrou alebo maškrtou, aby si zvyklo mať niečo okolo krku a spojilo si tento stav s niečím príjemným. Vo chvíli, keď mu už obojok bude ľahostajný, pripnite mu krátku vôdzku a nechajte ho, aby s vami chodilo po byte alebo po dome, no znova len na chvíľu. Opäť ho pochváľte a bohato odmeňte.
Psíka, ktorý si zvykol na obojok a vôdzku, už môžete učiť ísť na vôdzke pri nohe. Spočiatku držte v ľavej ruke odmenu (hračku alebo maškrtu) pre prípad, že by šteňa upútalo niečo iné alebo začalo ťahať či zostávať pozadu. Odmenou ho ľahko prilákať späť do správnej pozície a tempa.

Ako sa správať na vôdzke

Prechádzka so psom má byť príjemná, nie niečo, z čoho budete mať hrôzu, lebo vás pes ťahá alebo sa vlečie a očucháva každý stĺp, na ktorý po ceste natrafí. Spočiatku používajte povel K nohe iba vtedy, ak je pes v takej pozícii, aby slovo a výkon spojil. Potvrďte povel maškrtou alebo pochvalou, aby si uvedomil, že táto pozícia je príjemná a aby v nej zostal. Ak sa pes naučí, čo znamená K nohe, môžete ten istý povel použiť na vrátenie do požadovanej polohy.

 

Zdroj: www.pes.eu.sk

© 2011 Všetky práva vyhradené.

Tvorba web stránok zdarmaWebnode